<
קטגוריות
כתבות נוספות

גורמי סיכון לטרשת עורקים

​גורמי הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי הדם

הפחתת גורמי הסיכון או מניעתם ושמירה על מאזן השומנים בגוף כבר מגיל צעיר, מפחיתות באופן דרמטי את תחלואת כלי הדם והלב ואת הסיכון ללקות בטרשת עורקים.

גורמי סיכון שאינם ניתנים לשינוי ללקות בטרשת עורקים

מין- שכיחות המחלה מוגברת אצל גברים לעומת נשים

גיל - גברים מעל גיל 45 ונשים מעל גיל 55 בעלי סיכון גבוה יותר לחלות

תורשה ותכונות גנטיות מולדות -סיפור משפחתי, הכולל מחלת לב או כלי דם אצל קרוב משפחה מדרגה ראשונה (אבא או אח שחלו בגיל צעיר מ-55 או אם או אחות שחלו בגיל צעיר מ-65), מעלה את הסיכון

ההבדלים בין המינים והקשר לרמות השומנים בדם ולטרשת עורקים-מחקרים הצביעו על כך שחולות לב הן בדרך כלל מבוגרות יותר מחולי לב, לכן הן גם לוקות יותר מחולים גברים במחלות נוספות. כמו כן הן שורדות פחות מגברים התקפי לב והליכים שמבוצעים לאחריהם, כמו צנתור או ניתוח מעקפים תסמיני מחלת הלב הכלילית מהן סובלות נשים, שונים לעתים מהתסמינים המופיעים אצל גברים. נמצא כי קוצר נשימה ניכר או עייפות קשה בעקבות מאמצים קלים עשויים להיות אצל נשים סימנים מבשרי מחלה, נוסף על התלונות האופייניות הרגילות.

גורמי סיכון הניתנים לשינוי

במקרים רבים טרשת עורקים והפרעות במשק השומנים בדם נגרמות כתוצאה מהרגלי חיים לא בריאים הניתנים לשינוי

עישון

עישון הוא גורם סיכון מרכזי למחלות כלי דם ולב, עישון מגביר את הסיכון ללקות בהתקף לב עד פי שישה. כ-45 אחוז ממחלות הלב האיסכמיות אצל צעירים נגרמות מעישון והוא אחראי לכשליש ממקרי המוות כתוצאה ממחלת לב. גם מעשנים פסיביים נמצאים ברמת סיכון מוגברת למחלות לב וכלי דם. כך נמצא כי שיעור התחלואה ממחלות לב בקרב אנשים שאינם מעשנים החיים עם בני זוג מעשנים הוא גבוה בכ-25 אחוז מזה של אנשים שבני זוגם אינם מעשנים. ידוע גם ששילוב של עישון עם נטילת גלולות למניעת היריון מגביר את קרשיות הדם ומעלה את הסיכון ללקות באוטם שריר הלב ובשבץ מוחי, גם כאשר מדובר בנשים צעירות.

היעדר פעילות גופנית

היעדר פעילות גופנית הוא גורם סיכון לטרשת עורקים ומאיים ישירות על הלב.

פעילות גופנית מתונה מפחיתה בכ-20 אחוז את התמותה הכוללת ובכ-40-20 אחוז את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם.

​ תזונה לקויה

לתזונה לקויה השפעה מובהקת על תהליך הצרות העורקים וחסימתם ועל בריאות כלי הדם והלב. בכבד נוצרת כל כמות הכולסטרול הנחוצה לנו ופרט לה אין לגוף כל צורך לקבל כולסטרול נוסף ממקורות חיצוניים. תזונה עשירה בחומצות שומן רוויות, בשומן טראנס (המצוי בעיקר במרגרינה) ובכולסטרול מעלה את רמת הכולסטרול הכללי ואת רמת הכולסטרול LDL בדם ולכן השפעתה הרסנית.

השמנה

השמנה שדרגתה מהווה סיכון בריאותי המכביד על התהליכים ועל הפעולות בגוף ופוגע בהם נקראת השמנת יתר. עודף משקל והשמנה כרוכים ברמת כולסטרול גבוהה, ברמת טריגליצרידים גבוהה, בהתפתחות מוקדמת של מחלות לב וכלי דם, ביתר לחץ דם ובהופעת סוכרת.

דרגת ההשמנה נקבעת לפי מדד מסת הגוף הקרוי BMI ((Body Mass Index, שאת ערכיו מחשבים לפי הנוסחה הבאה:

BMI = משקל בקילוגרמים מחולק בגובה במטרים בריבוע.

מסת הגוף הרצויה היא BMI שערכיו נעים בטווח 25-19. אדם בעל עודף משקל ייחשב מי שערכי ה-BMI שלו הם בין 25 ל-30. השמנה מוגדרת כ-BMI של 30 ומעלה, אך די בערכי BMI הגבוהים מ-25 כדי להזדקק לדיאטה קפדנית ולהפחתה במשקל.

אדם שערך ה- BMI שלו הוא 32 ומעלה מצוי בסיכון הגבוה פי שישה לחלות במחלת לב מאשר אדם שה- BMI שלו מצוי בטווח התקין.

אנשים שמנים שכמות השומן בבטנם גדולה מזו שבירכיים נמצאים בסיכון גדול יותר ללקות במחלות לב וכלי דם לעומת אנשים שמנים בעלי עודף שומן בירכיים ובעכוז. היקף המותניים הרצוי הוא פחות מ-102 ס"מ אצל גברים ופחות מ-88 ס"מ אצל נשים.

טרום סוכרת - תנגודת לאינסולין

תנגודת לאינסולין היא תסמונת הפוגעת במטבוליזם של משק הסוכרים, השומנים והחלבונים בגוף. למעשה, זוהי תחילתה של מחלת הסוכרת ויש המכנים את ההפרעה סוכרת סמויה. נמצא כי תנגודת לאינסולין מגבירה באופן מובהק את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.


התסמונת המטבולית

התסמונת המטבולית ידועה גם כתסמונת X והיא מוגדרת כצירוף של כמה כשלים מטבוליים שיחד מהווים גורם סיכון כבד-משקל למחלות לב וכלי דם. ארגוני הבריאות בעולם הכירו בה כגורם סיכון משמעותי למחלות אלו הניתן למניעה. הכשלים המטבוליים המרכיבים את התסמונת הם השמנה בטנית, תנגודת לאינסולין, הפרעה בפרופיל השומנים, יתר לחץ דם, קרישיות יתר, ערכי גלוקוז גבוהים, רמה מוגברת של CRP וכבד שומני.

ניתן לקבוע את נוכחותה של התסמונת המטבולית כשמתקיימים שלושה מבין התנאים הבאים:

השמנה בטנית - קוטר מעל 102 ס"מ בגברים או 88 בנשים.

לחץ דם מעל 130/85 מ"מ כספית.

רמת סוכר בצום מעל 100 מ"ג/ד"ל.

רמת טריגליצרידים מעל 150 מ"ג/ד"ל.

ערכים נמוכים של כולסטרול HDL – מתחת ל-40 מ"ג/ד"ל אצל גברים ומתחת ל-50 מ"ג/ד"ל אצל נשים.

כל אחד מהגורמים המרכיבים את התסמונת המטבולית, מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, וכאשר הם מופיעים במשולב – הסיכון גדל עוד יותר.

מחקרים מצאו כי אנשים הסובלים מהתסמונת המטבולית מצויים בסיכון כפול מזה של אנשים בריאים ללקות בהתקף לב ובאירועים מוחיים.

הכבד השומני

תופעת הכבד השומני ידועה כארבעה עשורים, אולם בשנים האחרונות היא זוכה להכרה מחודשת לאחר שהתברר כי היא מהווה את מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי (ועלולה להסתיים בשחמת ובסרטן הכבד). חולי הכבד השומני נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לפתח מחלות לב וכלי דם. הטיפול בהפרעת הכבד השומני מתמקד בתזונה מאוזנת ובריאה, בהורדה במשקל ובביצוע פעילות גופנית. אלה מפחיתים את התנגודת לאינסולין ואת רמות השומנים בדם, ובתוך כך מסייעים לכבד להחלים. לעתים יש צורך גם בטיפול תרופתי (סטטין).

סוכרת

מחלת הסוכרת היא הפרעה בחילוף החומרים בגוף המשקפת מצב של חסר באינסולין או פגיעה בפעילותו, ליקוי המוביל לעודף גלוקוז בדם ונקרא היפרגליקמיה. המחלה נחלקת לשני סוגים עיקריים:

סוכרת מסוג 1 – מחלה בה המערכת החיסונית תוקפת בטעות את תאי הבטא בלבלב וגורמת להרס שלהם. ההרס לא מאפשר ייצור והפרשה של אינסולין וכתוצאה מכך נותרת בדם רמה גבוהה של סוכר שאינו מצליח להיספג בתאים.

סוכרת מסוג 2 – המחלה השכיחה יותר, שהיא תוצאה של תנגודת לאינסולין ושל פגיעה בייצור האינסולין ובהפרשתו על ידי תאי הבטא בלבלב.

הסיבוך השכיח ביותר של סוכרת הוא טרשת עורקים. היא גם מגבירה מאוד את הסיכון למחלות לב ולאירועים לבביים. מחלות לב וכלי דם לא רק שכיחות יותר בחולי סוכרת מאשר בשאר האוכלוסייה, אלא שהן גם קשות יותר ואף עלולות להופיע בגיל צעיר יותר. נמצא כי 85-75 אחוז מחולי סוכרת מסוג 2 נפטרים כתוצאה ממחלות לב וכלי דם. גם שיעור התמותה ושיעור הסיבוכים לאחר התקף לב גבוהים יותר באופן משמעותי בקרב חולי סוכרת.

סוכרת מושפעת מתורשה ומגורמים סביבתיים בעלי השפעה רבה, הכוללים תזונה בלתי מאוזנת עשירה בסוכרים ובשומן רווי, השמנת יתר והיעדר פעילות גופנית

יתר לחץ דם

טרשת עורקים ויתר לחץ דם הם תופעות המעצימות זו את זו ובעלות השפעה הדדית. בדרך כלל אין צורך לקבוע מה גורם ללחץ הדם, אלא לטפל בו בקפידה. אולם ידוע כי לאורח החיים תפקיד משמעותי בהפרעה של לחץ דם גבוה..

לחץ דם גבוה מגביר מאוד את שיעור אירועי המוח וטרשת העורקים. נמצא כי טיפול ביתר לחץ דם הכולל הפסקת עישון, תזונה נכונה הכוללת בין היתר צריכה מתונה שומנים, מלח ואלכוהול, פעילות גופנית סדירה ונטילת תרופות לאיזון המחלה, מפחיתים את התחלואה והתמותה מאירועים מוחיים ב-45 אחוז ומאירועי לב בכ-15 אחוז. השכיחות של יתר לחץ דם אמנם עולה עם הגיל, אולם הקפדה על אורח חיים בריא תסייע בשמירה על ערכי לחץ דם תקינים ומאוזנים.

מצבי דחק נפשיים וחברתיים

בעת מצבי לחץ, כשהגוף מרגיש סכנה או איום ודרושה לו אנרגיה מוגברת כדי להתמודד עמם, מופרש באופן מוגבר ההורמון אדרנלין. שחרור האדרנלין לדם מעלה את רמת הסוכר בדם ואת לחץ הדם ומשפיע על הכבד לייצר גלוקוז ועל רקמות השומן להתפרק בקצב מואץ, ואף מגביר את קצב פעימות הלב, דבר העלול להוביל לאי תקינות פעילות הלב.

יצירת קשר ודרכי הגעה

מרכז מרום הוא מרכז רפואי בעל צוות רופאים מומחים מובילים, החולקים את הניסיון,

הידע והמומחיות שלהם לטיפול בך.

במרכז קיים מכשור רפואי מתקדם,

משולב עם יחס אישי והקשבה.

למידע נוסף וקביעת תור לבדיקה

במרכז מרום ניתן לפנות אלינו:

מרום - שירותים רפואיים | בית "מריק",

הצומת 8 פינת דרך השרון 8 כפר סבא

טלפון: 09-7441155

פקס: 09-7440544

וואטסאפ: 054-6105269

הבהרה:

כל הכתוב באתר זה נועד לספק מידע רפואי בלבד ואינו מהווה עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך כגון רופא או כל מומחה אחר בהתאם לעניין, על בסיס אישי ופרטני. אין להסתמך על מידע המופיע באתר לשם החלטה על טיפול רפואי כלשהו והעושה כן עושה זאת על אחריותו המלאה והבלעדית.

טלפון: 09-7441155 | פקס: 09-7440544

contact@maromdoc.co.il

  • Black Facebook Icon

© 2016 כל הזכויות שמורות למרפאת מרום | קבוצת קרדיולוגים ורופאים מומחים

עיצוב ובניית האתר iSite.co.il Solutions

אסטרטגיית שיווק Magnusmarketing.co.il

CHECK-UP!