<
 
קטגוריות
כתבות נוספות

פרפור פרוזדורים


פרפור פרוזדורים הנה הפרעת הקצב המשמעותית והשכיחה ביותר. ההפרעה גורמת להתכווצות בלתי סדירה ומתואמת של שריר הלב. הפרפור יכול להיות התקפי- Paroxysmal, לזמן קצר, ממושך או קבוע וכרוני. פרפור פרוזדורים, בדרך כלל קשור לגיל, יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית קרדיומיופתיות, פעילות יתר של בלוטת המגן, מחלות ריאה, מחלת חום חריפה, בעיות במסתמים, לאחר ניתוח לב, או לאחר שתיה חריגה של אלכוהול. הדופק המהיר בלב, מקצר את זמן מילוי הדם בחדר שמאל של הלב וכתוצאה מכך עלולים להופיע תלונות של דפיקות לב לא סדירות, קוצר נשימה, ירידת הסבילות למאמץ, עייפות וחוסר מנוחה. ההתכווצות הבלתי מתואמת של הלב, מעלה את הסיכון להיווצרות קרישים בתוך כיס בעליה השמאלית של הלב הנקרא אוזנית. הקריש הנוצר עלול להשתחרר מהאוזנית ולהיפך לתסחיף למוח ולגרום לאירוע מוחי או תסחיף לאיברים אחרים, לדוגמא טחול או לגפיים. לעיתים קשה להבדיל בין פרפור לרפרוף פרוזדורים.

איך מטפלים בפרפור פרוזדורים? כשמגלים פרפור פרוזדורים, השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא כיצד למנוע קרישי דם ואירועים תסחיפים כמו שבץ מוחי. כבר בביקור הראשון אצל הרופא, יוחלט אם המטופל זקוק לטיפול מונע - ואם כן לאיזה. ברוב המקרים הטיפול יהיה באמצעות תרופות נוגדות קרישה כמו קומדין או תרופות חדשות יותר - פרדקסה אליקוויס ווקסרלטו רק בשלב הבא יחל טיפול בהפרעת הקצב עצמה. את הטיפולים להפרעת קצב הלב אפשר לחלק לשני סוגים מרכזיים: • טיפול להסרת פרפור - המחזיר את הלב לקצב סינוס סדיר. • טיפול לשליטה על קצב התכווצויות הלב, השומר על דופק בטווח של 60-90 פעימות לדקה. יש לציין שלפי עבודות מחקר רפואיות, אין הבדל בתוחלת החיים בין שתי ההתערבויות האלה,

תרופות לשליטה על מקצב הלב – מטרתם לשמור על מקצב סדיר הנקרא סינוס התרופות הללו, במנגנונים שונים, גורמים לדיכוי מוקדים של פרפור הפרוזדורים. היעילות של תכשירים אלה הוא כ 50-70 אחוז לאורך זמן, הם כרוכים בסיכון לתופעות לוואי שהן אומנם לא שכיחות, אבל עלולות להיות משמעותיות מאוד . התרופות לשליטה על מקצב הלב לדוגמא ריתמקס, טמבוקור, סוטלול, מולטאק ופרוקור. גישה מקובלת היא שיטת "הכדור בכיס pill in the pocket", בשיטה זו המטופל לוקח את הטיפול התרופתי לשליטה על מקצב הלב רק כאשר הוא חש שפרפור הפרוזדורים חזר.

היפוך קצב הלב פעולה יחסית פשוטה שמטרתה להחזיר את מקצב הלב למקצב סינוס, על-ידי תרופות אנטי-אריתמיות או על ידי מתן מכת חשמל מסונכרנת. הפעולה מתבצעת בבית חולים במסגרת אשפוז יום או בחדר מיון לעיתים נדרשת הרדמה קצרה. באם הפעולה מתבצעת יותר מ 48 שעות לאחר הופעת פרפור הפרוזדורים יש צורך בדילול דם מקדים למשך שלושה שבועות לפני ההיפוך. במקרים בהם קיים סיכון גבוה מאוד ליצירת קרישי לב באוזנית של העלייה השמאלית, בעיקר כאשר קימת מחלה מסתמית, לפני היפוך הקצב תתבצע בדיקת אקו לב דרך הוושט.

צריבה (אבלציה) הפעולה כוללת בידוד אזור ורידי הריאה בעליה השמאלית, באמצעות גלי רדיו או גלי קור. אזור ניקוז ורידי הריאה בעליה שמאל נחשב כמקור העיקרי להיווצרות מעגלים חשמליים אשר גורמים לפרפור פרוזדורים. הפעולה מתבצעת בדרך כלל תחת הרדמה כללית. בחלק מהמקרים עלולים להיות סיבוכים. לאחר הצריבה נדרש להמשיך לדלל את הדם על ידי תרופות נוגדות קרישה.

הגישה השמרנ