top of page

דופלקס עורקי צוואר 

אולטרה סאונד דופלר עורקי צוואר לגילוי טרשת עורקים

מחלת  טרשת העורקים כוללת יוצרות רובד טרשתי  הגורם לשינוי במבנה דופן עורקי הצוואר. מדובר במחלה המתפתחת לאט במהלך השנים ועלולה לייצר חסימה בעורקי הצוואר העלולה לגרום לאירוע מוחי וחסימה בעורקים הכליליים העלולים לגרום להתקף לב. לעיתים בעקבות מחלת טרשת העורקים והשינוי במבנה דופן העורק, יש הצרות בעורקי הצוואר מה שמקשה על מעבר הדם – ולעיתים עקב הטרשת הדופן הופך לחלש יותר, ואז עלולה להיווצר התרחבות מקומית-מפרצת. כמו כן עלול להתפתח קרע פתאומי ברובד הטרשת בעורקי הקרוטיד עד להיווצרות  קריש מקומי שעשוי לחסום באופן מלא את עורקים אלו ולגרום לאירוע מוחי. בדיקת אולטרסאונד דופלר עורקי צוואר בודקת את תקינות עורקי התרדמה/קרוטיד במטרה לערוך גילוי מוקדם, מניעה ואבחון של מחלת טרשת העורקים. 

 

בדיקת אולטרה סאונד דופלר עורקי צוואר  לאבחון  חסימה בעורקי הצוואר?

עורקי  הצוואר נקראים גם עורקי הקרוטיד או הקרוטיס ומכונים גם עורקי התרדמה, נמצאים בשני צדי הצוואר מדובר בעורקים חשובים ביותר, האחראים על הספקת הדם למוח. בדיקת אולטרה סאונד דופלר עורקי צוואר נערכת כדי לבחון את תקינות מבנה עורקי הקרוטיד ואת תקינות זרימת הדם בעורקי הצוואר.

חסימה קלה או משמעותית בעורקים בכלל ובעורקי הצוואר  בפרט היא ביטוי לטרשת עורקים. חסימה משמעותית מעל 70% עלולה לגרום להפרעה בהספקת הדם למוח  ולאירוע מוחי. הסיבה העיקרית לחסימה בעורקים היא תהליך טרשתי בכלי הדם של עורקי הצוואר, שבו מצטברים משקעים של כולסטרול, שומן, סידן ושל חומרים נוספים בדופנות העורקים. גורמי הסיכון לטרשת בעורקים הם עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה, יתר שומנים בדם וקרובי משפחה שלקו באירוע מוחי או במחלת לב גברים מתחת לגיל 65 ונשים מתחת לגיל 55. על  כן  חשוב מאוד לבצע בדיקת אולטרה סאונד לעורקי הקרוטיס. כל זאת במטרה לבחון את מצב טרשת בעורקים הללו למטרת גילוי מוקדם ומניעה למחלת טרשת העורקים המתפתחת עשויה לגרום לאירוע לב ואירוע מוחי.

 

באמצעות איזה טכנולוגיה משתמשים  בבדיקת דופלקס עורקי הצוואר?

בדיקת דופלר עורקי הצוואר, נקראת גם דופלקס עורקי הצוואר או אולטרסאונד עורקי התרדמה. מדובר בבדיקה המשלבת שתי טכנולוגיות  דופלר ואולטרסאונד. השילוב ביניהן מאפשר לספק תמונה דו-ממדית של עורקי התרדמה/ הקרוטיד. לעומת תמונה חד-ממדית בבדיקת דופלר רגילה. בדיקת אולטרסאונד עורקי צוואר משלבת שימוש  בגלי  קול בתדר שהאוזן האנושית אינה יכולה לשמוע על שמע – או בשמה הלועזי אולטרסאונד. בבדיקה דופלקס עורקי הצוואר משתמשים  במכשיר אולטרה סאונד ובמתמר אולטרסאונד ייעודי לבדיקה. המתמר קולט את החזר הקול מהגוף ומתרגם את התנודות לאותות חשמליים. אותות אלו מתורגמות על ידי מחשב לתמונות על המסך שמציג את מבנה עורקי הצוואר ובאמצעות הדופלר את מהירות הזרימה של הדם ואת כיוונה.  בדיקת דופלר קרוטיס הינה חיצונית אינה פולשנית ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה.

 

כיצד נערכת בדיקת דופלר עורקי צוואר?

בדיקת דופלר עורקי צוואר חיצונית ואיננה מלווה בכאב, היא  נערכת על ידי טכנולוג/ית רפואי מקצועי ומיומן. הבדיקה נערכת בשכיבה, במהלך הבדיקה נמרח ג'ל שקוף על עורקי הצוואר כדי למקסם את תוצאות הבדיקה. באמצעות מכשיר אולטרה סאונד  ומתמר ייעודי הסורק את עורקי הצוואר, נשלחים גלי קול המסמנים את מהירות זרימת הדם. גלי הקול הופכים לתמונה על גבי מסך וכך נמדדים מהירות זרימת הדם ואופי הזרימה בכלי הדם בקרוטיס. לאחר סיום הבדיקה היא תשלח לפיענוח על ידי רופא. בדיקת דופלר עורקי צוואר אינה פולשנית ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת (קרינה עתירת אנרגיה).לאחר הבדיקה המטופל יכול לחזור לשגרת החיים במיידית.

 

מה הן הנחיות לבדיקה אולטרה סאונד עורקי צוואר?

בדיקת אולטרה סאונד עורקי צוואר, היא בדיקה חיצונית פשוטה, אינה מלווה בכאב. משך הבדיקה כחצי שעה אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה. בתום בדיקת אולטרה סאונד דופלר עורקי צוואר הנבדקים יכולים לחזור לפעילות רגילה, הבדיקה עצמה אינה גורמת לסיכונים כל שהם שמצריכים התייחסות רפואית.

 

מתי יש צורך לעשות בדיקת דופלקס עורקי צוואר?

  • כאשר יש חשד לטרשת עורקים, בדיקת אולטרה סאונד עורקי צוואר יכולה לאתר את המחלה בשלביה הראשונים ולעזור לרופא המפנה, רופא משפחה, קרדיולוג נוירולוג.

  • לייעץ מהו הטיפול המניעתי המומלץ. לדוגמא האם יש צורך בטיפול תרופתי מונע באמצעות תרופה ממשפחת הסטטינים המפחיתה את הכולסטרול הרע LDL ועוד.

  • באם היה למטופל שבץ מוחי או אירוע מוחי חולף.

  • לצורך מעקב - אם נמצאה בעבר היצרות באחד מעורקי הצוואר או אחרי ניתוח באחד מהעורקי הקרוטיס.

  • אם הרופא שלך שומע (באמצעות הסטטוסקופ) אוושה בעורקי הצוואר שעלולה להעיד על היצרות בעורק

  • במצבים של הפרעות ראייה, הפרעות בשיווי משקל או הפרעות אחרות הנגרמות משיבושים בזרימת הדם בעורקי הצוואר.

 

כיצד מטפלים בתוצאות בדיקת אולטרה סאונד עורקי צוואר?

תוצאות בדיקת אולטרה סאונד עורקי צוואר מפוענחות על ידי רופא רדיולוג/מומחה בתחום. התוצאות ישלחו  אל הרופא שהפנה את המטופל  לביצוע  הבדיקה. יש לתאם תור לרופא המפנה לבדיקה, כדי לעקוב אחר הבריאות ותוצאות הבדיקה. הרופא המפנה לבדיקה  ידון עם המטופל על תוצאות הבדיקה המתייחסות לתקינות מבנה עורקי הקרוטיד ולהפרעה בחסימת הדם וההשלכות שלהן. תוצאות בדיקת תקינות מעידות שמבנה העורקים תקין ושלא נמצאו הפרעה או חסימה בזרימת הדם. אם בבדיקה נמצאה חסימה בעורקי הקרוטיד, תהיה התייחסות למידת החסימה בהשוואה לערך התקין בבדיקה. לאחר ביצוע הבדיקה, ההחלטה של הרופא המטפל על המשך  המעקב או הטיפול שלכם תלויה בשיעור ההיצרות של עורקי הקרוטיד, בנוכחות תסמינים הקשורים להיצרות ובגורמי סיכון נוספים. בדרך כלל אם לא התגלתה חסימה חמורה או בעיה אחרת המשפיעה ישירות על שלמות העורקים ועל זרימת הדם בהם, לרוב יסתפק הרופא במעקב. אם התגלו ממצאים קריטיים, יוחלט על טיפול – שמרני או ניתוחי.

 

בדיקת אולטרה סאונד עורקי צוואר במרום מרכז רפואי קרדיולוגי

בדיקת אולטרסאונד עורקי צוואר  נערכת  במרום מרכז רפואי קרדיולוגי באמצעות מכשור רפואי משוכלל. את הבדיקה עורכים  טכנולוגיות/ים רפואיים מיומנים העוברים הכשרה ייחודית לביצוע הבדיקה. הם מבצעים את הבדיקה במיומנות ומקצועיות רבה. רופאים מומחים בתחום מפענחים את תשובות הבדיקה. מתקבלים לבדיקת אולטרסאונד עורקי צוואר  מטופלים מקופות החולים לאומית ומאוחדת. חברי מכבי וחברי קופת חולים כללית  מתקבלים באופן פרטי. אנו משתדלים לתת שרות אדיב יחס אישי ומתאמים את התורים בזמינות גבוהה ובהתאמה לנוחות הנבדקים.

טלפון: 09-7441155 | פקס: 09-7440544

bottom of page