top of page

דף הסבר לפני ביצוע אקו לב במאמץ

נבדק/ת יקר/ה

 

ברוך בואך למרום מרכז רפואי קרדיולוגי, ברצוננו להדריך אותך לפני ביצוע בדיקת אקו לב במאמץ, מצורף בזאת דף הסבר קרא אותו בעיון. דף ההסבר כתוב בלשון זכר ומיועד לנשים וגברים כאחד.

 

מהי בדיקת אקו לב במאמץ?

בדיקת אקו לב במאמץ, מאפשרת הדמיה של  פעילות חדרי ומסתמי הלב במנוחה ובמאמץ ומשלבת מבחן מאמץ (ארגומטריה) ובדיקת אקו לב לפני ומיד לאחר מאמץ. הבדיקה עשויה לחשוף בעיות שלא נצפו במנוחה. כמו כן הבדיקה מאפשרת איתור שינוי בתנועתיות דפנות הלב מיד לאחר ביצוע המאמץ. בבדיקת אקו לב במאמץ תקינה יש תנועתיות מוגברת של דפנות החדר השמאלי,  מיד לאחר המאמץ. במידה ומופיעה הפחתה בתנועתיות  של דפנות החדר השמאלי מיד לאחר המאמץ, לעומת המצב במנוחה, קיים חשד להיצרות משמעותית (מעל 50%) בעורק הכלילי המספק דם לאזורים אלו.  

 

למי מיועדת בדיקת אקו במאמץ?

  • כלי עזר לאבחון כאבים, מיחושים בחזה, חולשה, קוצר נשימה במאמץ, הפרעות בקצב הלב במאמץ, כאשר תוצאות מבחן המאמץ אינן חד משמעיות.

  • לנבדקים עם א. ק.ג בסיסי אשר אינו מאפשר פירוש של מבחן לב במאמץ.

  • להערכה ולמעקב אחר חולי לב כליליים, עם מחלת לב איסכמית ידועה, לאחר אירוע לב או צנתור.

  • לאבחון ומעקב אחר הצרות  משמעותית מעל 70% בעורקים הכליליים המספקים דם וחמצן לשריר הלב, בכדי להחליט האם צריך לפתוח את העורק החסום באמצעות צנתור.

  • למטופלים עם בעיות ידועות במסתם שבלב, במטרה להעריך את היכולת התפקודית של המסתמים והלב במנוחה ובמאמץ.

 

מהן מגבלות בדיקת אקו במאמץ?

  • הבדיקה אינה מסוגלת לזהות הצרות בעורקים הכליליים אשר אינה גורמת להפרעה בזרימת הדם.

  • הבדיקה אינה מאתרת גילוי מוקדם של טרשת עורקים, שהנה הגורם לתחלואה כלילית (התקף לב).

  • בדיקה תקינה אינה מבטיחה מניעה של התקף לב (אירוע כלילי חד).

  • הבדיקה אינה מומלצת כבדיקת סקר בנבדקים בריאים, במידת הצורך ניתן לבצע מבחן מאמץ רגיל.

  • בדיקת אקו לב במאמץ תקינה אינה מבטיחה מניעה של  התקף לב (אירוע כלילי חד)!!

 

מהן ההנחיות לפני ביצוע בדיקת אקו במאמץ?

בדיקת אקו לב במאמץ מתבצעת על הליכון ולכן יש להצטייד בנעלי ספורט ומכנסיים נוחות.

ניתן  לאכול ארוחה קלה בלבד לפני הבדיקה, אין צורך בצום ואפשר לשתות מים.

על נבדקים המקבלים תרופות ללחץ דם או למחלות לב כגון: קרדילוק, נורמיטן, נורמלול, לפרסור , להתייעץ עם הרופא המפנה, האם לבצע את הבדיקה עם התרופות או להפסיקן לקראת הבדיקה.

מהלך הבדיקה בדיקת אקו במאמץ

הבדיקה מבוצעת על ידי טכנולוג מיומן בפיקוח של רופא קרדיולוג,  יש  לדווח לטכנולוג לפני ביצוע הבדיקה על כאבים ומיחושים בחזה בימים האחרונים לפני הבדיקה וביום הבדיקה,.

לפני הבדיקה מודבקות אלקטרודות לחזה ולגפיים של הנבדק/ת, המחוברות למכשור א.ק.ג. שרוול למדידת לחץ דם מונח סביב זרוע הנבדק, לעיתים  אצל גברים, יש צורך בגילוח נקודתי בחזה.

בתחילת הבדיקה  ולפני המאמץ נערכת בדיקת אקו לב במנוחה. המשך הבדיקה מבוצע תוך כדי הליכה על סרט נע (מסילה), או בתאום מיוחד על ידי רכיבה על אופניים. במהלך הבדיקה, ובזמן ההתאוששות, מתבצע ניטור של דופק, לחץ דם ותרשים א.ק.ג. בדיקת אקו לב במאמץ מתחילה בהליכה איטית על ההליכון, בהדרגה הקצב מתגבר וגם השיפוע עולה. משך הבדיקה תלוי בכושר הגופני ובתסמינים של הנבדק. המאמץ נמשך עד שהדופק מגיע "לערך המטרה" -220 פחות גיל הנבדק, או עד שמופיעים תסמינים, שאינם מאפשרים המשך הבדיקה. בסיום  ביצוע אקו לב במאמץ יש לחזור במהירות למיטת אקו  לב. במידה והנבדק  אינו מסוגל לבצע את המאמץ הדרוש על מנת להגיע ל85% לפחות מדופק המטרה מהימנות  תוצאות הבדיקה יפגעו.

לאחר סיום המאמץ "בשלב ההתאוששות", נערך אקו לב נוסף, לאחריו, הנבדק נשאר מחובר למכשיר א.ק.ג למשך מספר דקות בליווי הטכנולוג.  

בדיקת הלב במאמץ נעשית בהתאם לפרוטוקול רפואי מותאם ליכולת התפקודית המשוערת של הנבדק. הבדיקה אינה כרוכה בדרך כלל בסיכונים מיוחדים. אם זאת, ידוע בספרות הרפואית על מקרים נדירים של סיבוכים כמו: הפרעות קצב משמעותיות ואוטם בשריר הלב במהלך הבדיקה או במהלך ההתאוששות, הצוות ערוך לטפל בבעיות אלו.

במהלך הבדיקה יש לדווח לטכנולוג על כל תחושה חריגה כגון מיחושים בחזה, חולשה סחרחורת מיד עם הופעתה, או כל סיבה שמקשה על המשך הבדיקה. בשום מקרה אין לרדת בפתאומיות מההליכון במהלך הבדיקה, במקרה חרום ניתן לעצור את הבדיקה על ידי לחיצה על כפתור חרום.

 

התנהגות לאחר סיום בדיקת אקו במאמץ

לאחר סיום הבדיקה, הנבדקים יישארו בתחום המרכז הרפואי לכ 30 דקות כדי לוודא שחשים בטוב. במידה והנבדק חש ברע בזמן המנוחה שלאחר הבדיקה, יש לדווח מיד לצוות הרפואי במקום.

 

קבלת תוצאות בדיקת אקו במאמץ

בתום הבדיקה מקבל הנבדק מהקרדיולוג את סיכום תוצאות הבדיקה. על כל נבדק לפנות עם התוצאות לרופא המפנה לשם המשך מעקב וטיפול.

 

תופעות רפואיות לאחר עזיבת המרכז הרפואי

בכל מקרה שאתה  חש ברע לאחר עזיבת המרכז הרפואי כגון : הופעת כאבים בחזה, חולשה, תחושה של הפרעות  קצב, סחרחורת מתמשכת תחושת עילפון או כל סימן רפואי חדש  יש להתקשר ל מ. ד.א  101 או  להתייעצות רפואית דחופה  אחרת, אנו מבקשים לידע אותנו על המהלך הרפואי שהתרחש.

bottom of page