<
 
קטגוריות
כתבות נוספות

הטיפול והמעקב לאחר אירוע לב ,אוטם שריר הלב צנתור טיפולי או ניתוח מעקפים

דוקטור, האם אני "חולה לב"?

את השאלה הזאת אני שומע לעתים קרובות מהמטופלים שלי. רובם חזרו לשגרת חייהם אחרי שלקו בהתקף לב או טופלו בפתיחת עורקים בבלון ובתומכן או בניתוח מעקפים. נוח לחשוב שהיה אירוע טראומתי שטופל וכעת יש להם "מנוע חדש".

הם מאוכזבים כשאני מנסה להסביר שלא חשוב כל כך איך קוראים למצב, שכן עורקים שנחסמו פעם אחת נוטים להיצרות נשנית וכן באמצעים החדשניים לפתיחת העורק אנו מטפלים רק בחלק מהבעיה ויש להתמודד לאורך זמן עם ה"אויב" - הישנות טרשת העורקים.

מלבד שינוי אורחות החיים הכולל הפסקת עישון מוחלטת, פעילות גופנית ותזונה נכונה, קיימת חשיבות רבה לטיפול בתרופות.

מטרת הטיפול להקטין את הסיכון להיצרות נשנית, לאוטם נשנה או להתערבות פולשנית (ניתוח מעקפים או פתיחת עורק באמצעות בלון או תומכן). התרופות רבות ויעילותן הוכחה במחקרים רבים. בדרך כלל יזדקק חולה לטיפול קבוע בשתיים עד ארבע תרופות. התרופות הייעודיות לטיפול: אספירין מפחית את יצירת קרישי הדם; סטטין מפחית את רמת הכולסטרול ה"רע"LDL; חוסם הקולטן ביתא של מערכת האדרנלין מאט את קצב הלב וידוע כתרופה מאריכת חיי חולים שלקו באוטם שריר הלב או הלוקים באי-ספיקת לב; מעכבי אנזים המהפך (מעכבי ACE) מונעים אירועים כליליים ומפחיתים את התמותה, בעיקר של חולים שלקו באוטם שריר הלב ובהפרעה בתפקוד הלב.

יש להדגיש כי הטיפול בתרופות יעיל ביותר וכי מבחינת השפעתו על מניעת מוות או אירועי לב נשנים יעילותו בדרך כלל גבוהה יותר מיעילות פתיחה מכנית של עורק מוצר באמצעות בלון או תומכן.

על החולה לשנות את גישתו הבסיסית לנטילת תרופות דרך קבע. עליו לדעת שאפשר כיום לטפל במגוון תרופות שאין להן השפעות לוואי, אם כי לעתים נדרשים כמה ניסיונות עד להשגת המטרה.

מטרות המעקב רפואי:

יש להיוועץ ברופא בכל פעם שחל שינוי ביכולת התפקוד או כשמופיעים סימנים גופניים חדשים.

קיימים חילוקי דעות על המעקב השגרתי הרצוי לחולה מחלת לב איסכמית. יש מקום לעשות הערכה מקיפה הכוללת לפחות בדיקה גופנית, אק"ג ובמידת הצורך מבחן מאמץ פעם בשנתיים .

יש להיבדק אחת בשנה בדיקות דם שגרתיות הכוללות רמת כולסטרול "טוב" ו"רע", סוכר ותפקודי כבד.