top of page
shutterstock_267784448 (Large).jpg

אוטם שריר הלב

הטיפול והמעקב לאחר אוטם בשריר הלב

בעיות קרדיולוגיות שכיחות

נושאים כללים בקרדיולוגיה

דוקטור, האם אני "חולה לב"?

 את השאלה הזאת אני שומע לעתים קרובות מהמטופלים שלי. רובם חזרו לשגרת חייהם אחרי שלקו בהתקף לב או טופלו בפתיחת עורקים בבלון ובתומכן או בניתוח מעקפים. נוח לחשוב שהיה אירוע  לב טראומתי שטופל וכעת יש להם לב חדש "מנוע חדש". מטופלים רבים מאוכזבים כשאני מנסה להסביר שלא חשוב כל כך איך קוראים למצב, שכן עורקים שנחסמו אצל מטופלים פעם אחת נוטים להיצרות נשנית וחוזרת. וכן באמצעים החדשניים לפתיחת העורק אנו מטפלים רק בחלק מהבעיה ויש להתמודד לאורך זמן עם ה"אויב" - הישנות טרשת העורקים.

אוטם שריר הלב

מהו אוטם שריר הלב?

אוטם שריר הלב- מכונה גם התקף לב, הנו מצב רפואי שבעקבות חסימת אחד מהעורקים הכליליים המובילים דם מחומצן ללב  נגרם אוטם ונזק לשריר הלב או התקף לב. בעקבות החסימה של העורקים הכליליים, נגרם חסר באספקת דם ללב מהעורק הכלילי שנחסם,  הדבר גורם לאזור מסוים בשריר לעבור נמק ולאחר מכן הצטלקות.

 

מה כולל הטיפול ובחולים לאחר אוטם שריר הלב?

מלבד הצורך בשינוי אורחות החיים מצד המטופל כולל הפסקת עישון מוחלטת, פעילות גופנית ותזונה נכונה, כמו כן קיימת חשיבות רבה לטיפול בתרופות. מטרת הטיפול הרפואי להקטין את הסיכון להיצרות נשנית של העורקים המספקים דם ללב, ולאוטם נשנה בשריר הלב או להתערבות פולשנית (ניתוח מעקפים או פתיחת עורק באמצעות בלון או תומכן). התרופות בתחום זה רבות ויעילותן הוכחה במחקרים רבים. 

מה כולל הטיפול התרופתי לאחר אירוע לב לאחר אוטם שריר הלב? 

לאחר אירוע לב, אוטם שריר הלב או צנתור  טיפולי או ניתוח מעקפים, בדרך כלל יזדקק חולה לטיפול רפואי קבוע בשתיים עד ארבע תרופות. התרופות הייעודיות לטיפול לאחר אוטם בשריר הלב-ארוע לב הינן: אספירין מפחית את יצירת קרישי הדם; סטטין מפחית את רמת הכולסטרול ה"רע"LDL; חוסם הקולטן ביתא של מערכת האדרנלין מאט את קצב הלב וידוע כתרופה מאריכת חיי חולים שלקו באוטם שריר הלב או הלוקים באי-ספיקת לב; מעכבי אנזים המהפך (מעכבי ACE) מונעים אירועים כליליים ומפחיתים את התמותה, בעיקר של חולים שלקו באוטם שריר הלב ובהפרעה בתפקוד הלב.

יש להדגיש כי הטיפול בתרופות יעיל ביותר  לאחר אוטם בשריר הלב- אירוע לב וכי מבחינת השפעתו על מניעת מוות או אירועי לב נשנים יעילותו בדרך כלל גבוהה יותר מיעילות פתיחה מכנית של עורק מוצר באמצעות בלון או תומכן. על החולה לשנות את גישתו הבסיסית לנטילת תרופות דרך קבע. לאחר אוטם בשריר הלב חשוב לדעת שאפשר כיום לטפל במגוון תרופות שאין להן השפעות לוואי, אם כי לעתים נדרשים כמה ניסיונות עד להשגת המטרה שמאפשרת טיפול רפואי מיטבי.

 

מהי מטרות המעקב רפואי לאחר אוטם שריר הלב? 

יש להיוועץ ברופא ובקרדיולוג בכל פעם שחל שינוי ביכולת התפקוד או כשמופיעים סימנים גופניים חדשים. קיימים חילוקי דעות על המעקב השגרתי הרצוי לחולה מחלת לב איסכמית. יש מקום לעשות הערכה רפואית מקיפה הכוללת לפחות בדיקה גופנית על ידי קרדיולוג, אק"ג ובמידת הצורך בדיקת ארגומטריה מבחן מאמץ פעם בשנתיים. על המטופל לבצע אחת בשנה בדיקות דם שגרתיות הכוללות רמת כולסטרול "טוב" ו"רע", סוכר ותפקודי כבד.

האם יש צורך בתוספי מזון לאחר אוטם שריר הלב? 

קיימות מחלוקות רבות בעניין הצורך בתוספי המזון ובעניין יעילותם. בכל מקרה לפני נטילת תוסף מזון יש להיוועץ ברופא המטפל ו/או בקרדיולוג. 

 

אומגה 3 

זהו שמן דגים המכונה אומגה 3 בכמות של גרם אחד ביום. יש עדויות שתוסף זה עשוי להפחית את התמותה ממחלת לב כלילית. ההמלצה הרפואית היא לצרוך דגי ים כמקור לאומגה 3. נוגדי חמצון. חומרים אלו מעכבים חמצון על יד נטרול רדיקלים חופשיים. 

 

ויטמין E, ביתא-קרוטן וויטמין C 

מחקרים לא הוכיחו את יעילותם של ויטמין E, ביתא-קרוטן וויטמין C 

 במניעת התקדמות מחלת לב ולכן אין המלצה לחולי לב לנטלם. 

 

Coenzyme Q

חומר נוגד חמצון שמייצר הגוף המכונה Coenzyme Q. טרם הוכח שהוא יעיל בטיפול במחלת לב או באי-ספיקת הלב ואין המלצה לנטלו. 

 

ויטמין B (ניאצין) 

הוויטמין  הזה מפחית את ריכוז ה-LDL (כולסטרול "רע") ומעלה את ריכוז ה-HDL (כולסטרול "טוב"). כדי להשיג השפעה זו יש לנטלו במינון גדול מ-1,000 מ"ג ביום. במינון זה הוא נחשב לתרופה ויש להיוועץ ברופא לפני נטילתו. 

 

ויטמין 9B (חומצה פולית) 

לוויטמין 9B (חומצה פולית)  חשיבות ביצירת תאי דם אדומים ובמניעת מומים אצל העובר. חומצה פולית עשויה להפחית את רמת ההומוציסטאין. הוויטמין מצוי בפירות ובירקות, אין המלצה לנטלו אם התזונה הבסיסית מאוזנת. 

 

שום 

במחקרים נצפה שאפשר להפחית את רמת הכולסטרול בשיעור של עד 9 אחוזים באכילת שום וכי השום מונע היצמדות תאי דם הגורמת ליצירת קרישי דם (טסיות הדם). כמות השום הדרושה להשגת מטרה זו גבוהה והשפעתה הכוללת של תמצית שום איננה ידועה (על מטופלים בנוגדי קרישה כגון קומדין להיזהר באכילתה).

 

מרום - מרכז רפואי קרדיולוגי  יעוץ אבחון, לאחר אוטם בשריר הלב 

מרום מרכז רפואי קרדיולוגי קיים משנת 1997,המרכז הרפואי שייך לד"ר סילבר חיים קרדיולוג מומחה ובעל ניסיון רב. במרכז צוות רופאים קרדיולוגים מומחים ומובילים, החולקים את הניסיון, הידע והמומחיות לאבחון וטיפול בתחום הקרדיולוגי. במרום מרכז רפואי קרדיולוגי, רופאים קרדיולוגים, מומחים ומקצועיים, בדיקות אבחון קרדיולוגיות באמצעות מכשור רפואי מתקדם. המרכז הרפואי משלב מקצועיות יחס אישי והקשבה, הופכים את מרום למרכז רפואי  קרדיולוגי ייחודי. למרום מרכז רפואי קרדיולוגי- תפיסה רפואית מתקדמת, ההופכת את הביקור הקרדיולוגי לחוויה רפואית מקצועית, בטוחה ומכבדת. במרום מרכז רפואי קרדיולוגי, נערכות בדיקות לב הכוללות: אקו רגיל, אקו לב במאמץ, ארגומטריה- בדיקת לב במאמץ, אולטרה סאונד עורקי צוואר, הולטר קצב לב והולטר לחץ דם, שרות ייחודי נוסף הינו קרדיוצ'ק לגילוי מוקדם ומניעה של מחלת טרשת העורקים. במרכז רפואי מרום ניתנים יעוצים קרדיולוגיים, מעקב וטיפול ונערכות בדיקות רפואיות בתחומים: אבחון כאבים או לחצים בחזה והפרעות קצב, מניעת מחלות לב וכלי דם, אבחון מוקדם של טרשת עורקים, יעוץ ואבחון לאחר אירועי לב, חולי אי-ספיקת לב, יעוץ ואבחון לפני צנתור, יעוץ ואבחון בבעיות במסתמי הלב, יעוץ קרדיולוגי לילדים, יעוץ ואבחון פרפור פרוזדורים.

bottom of page