top of page

קרדיולוגיה - שאלות ותשובות

האם אספירין מומלץ למניעת אוטם שריר הלב או למניעת אירוע מוחי?

אם עברת אירוע לב או אירוע מוחי יומלץ לך טיפול מניעתי קבוע באספירין. אם יש לך עניין בטיפול מניעתי באספירין, ההחלטה תלויה במידת הסיכון שלך. ככל שנרשמים לחובתך גורמי סיכון רבים יותר, כך קיים סיכוי רב יותר שהרופא ימליץ לך על טיפול יומיומי באספירין לצורך מניעת מחלות לב וכלי דם. בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל להערכת הסיכונים והסיכויים שבטיפול המונע.
 

האם התרופות להפחתת הכולסטרול ה"רע" (סטטינים) פוגעות בכבד?

הסטטינים הם מהתרופות הבטוחות ביותר שקיימות, ונבחנו על מיליוני חולים לאורך זמן. לעתים נדירות מתגלה בבדיקות מעבדה הפרעה בתפקודי כבד, אולם הפרעה זו חולפת עם הפסקת נטילת התרופה.
 

מתי מומלץ לטפל בסטטינים להפחתת כולסטרול?

ת: הצורך בטיפול תרופתי מונע באמצעות סטטין תלוי בערכי הכולסטרול LDL, ואם עברת אירוע לב או אירוע מוחי הרי ברוב המקרים מומלץ טיפול מניעתי קבוע בסטטין. אם הנך אדם בריא שגורם הסיכון היחיד שלו הוא ערכי כולסטרול מוגברים בדם, נראה שיהיה צורך בטיפול מונע רק אם ערכי ה-LDL שלך גבוהים מ-190 מ"ג/ד"ל. אם יש לך גורמי סיכון אחרים כמו עישון או סוכרת, יומלץ לך ככל הנראה על נטילת התרופה גם במקרה שרמת ה-LDL שלך נמוכה מ-160 מ"ג/ד"ל. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא שלך, שיחליט מהו הטיפול המומלץ עבורך, לאיזה ערך מטרה של LDL יש להגיע ואם יש בכלל צורך בטיפול תרופתי.
 

האם כחולה לב מותר לי ליטול תרופות המשפרות את התפקוד המיני, כמו ויאגרה, סיאליס או לוויטרה?

תרופות אלו נמצאו בטוחות לחולי לב, לחולי סוכרת ולסובלים מיתר לחץ דם. עם זאת, אסור ליטול אותן אם אתה מטופל בתרופה מקבוצת הניטרטים כמו קורדיל או איזוקט. בכל מקרה יש להיוועץ ברופא המטפל לפני תחילת הטיפול.
 

עברתי התקף לב. מתי אוכל לשוב לעבודה סדירה?

ניתן לשוב לעבודה משרדית מלאה בתוך שבוע מרגע ביצוע צנתור טיפולי, בתוך שבועיים עד חודש לאחר אוטם שריר הלב ובתוך שישה עד שמונה שבועות לאחר ניתוח מעקפים. אשר לעבודת כפיים, הדבר תלוי בסוג העבודה: לרוב ניתן לשוב לעבודה זו בהדרגה. בכל מקרה יש להתייעץ על כך עם רופא תעסוקתי.
 

מתי ניתן לקיים יחסי מין לאחר התקף לב?

כאשר חשים בטוב ויכולים לעלות ברגל יותר מקומה אחת בלי מאמץ מיוחד, מומלץ ורצוי לחדש את התפקוד המיני.
 

מה שיעור הסיכון שאירוע לב יישנה?

בריאותך בידיים שלך: ניתן להפחית את הסיכון באופן משמעותי באמצעות הפסקה מוחלטת של עישון (כולל עישון פסיבי), ועל ידי ביצוע פעילות גופנית סדירה והקפדה על תזונה נכונה, נטילת תרופות באופן קבוע ומעקב רפואי.
 

אני חולה במחלת לב יציבה. האם קיים יתרון לפתיחת היצרות בעורק באמצעות צנתור טיפולי או שניתן להסתפק בטיפול תרופתי?

אין הוכחה לכך שהחידושים שפותחו בקרדיולוגיה הפולשנית כמו שימוש בתומכנים החדשים, הביאו לירידה כלשהי בתמותה או במניעת התקפי לב בחולים עם מחלת לב יציבה בהשוואה לטיפול התרופתי. לכן טיפול תרופתי הוא הטיפול המועדף בשלב הראשון עבור חולים עם מחלת לב יציבה.
 

האם יש צורך בתוספי מזון?

קיימות מחלוקות רבות בעניין הצורך בתוספי המזון ובעניין יעילותם. בכל מקרה לפני נטילת תוסף מזון יש להיוועץ ברופא המטפל.
אומגה 3. זהו שמן דגים בכמות של גרם אחד ביום. יש עדויות שתוסף זה עשוי להפחית את התמותה ממחלת לב כלילית. ההמלצה הרפואית היא לצרוך דגי ים כמקור לאומגה 3.
נוגדי חמצון. חומרים אלו מעכבים חמצון על יד נטרול רדיקלים חופשיים. התוספים העיקריים הם ויטמין E, ביתא-קרוטן וויטמין C. מחקרים לא הוכיחו את יעילותם במניעת התקדמות מחלת לב ולכן אין המלצה לחולי לב לנטלם.
Coenzyme Q. חומר נוגד חמצון שמייצר הגוף. טרם הוכח שהוא יעיל בטיפול במחלת לב או באי-ספיקת הלב ואין המלצה לנטלו.
ויטמין B (ניאצין).אומנם הוויטמין מפחית את ריכוז ה-LDL (כולסטרול "רע") ומעלה את ריכוז ה-HDL (כולסטרול "טוב")..אך בשנים האחרונות נמצא כי שימוש בוויטמין זה , גורם ליותר נזק מתןעלת לכן אסור לקחתו .
ויטמין 9B (חומצה פולית). לוויטמין חשיבות ביצירת תאי דם אדומים ובמניעת מומים אצל העובר. חומצה פולית עשויה להפחית את רמת ההומוציסטאין. הוויטמין מצוי בפירות ובירקות. אין המלצה לנטלו אם התזונה הבסיסית מאוזנת.
שום. במחקרים נצפה שאפשר להפחית את רמת הכולסטרול בשיעור של עד 9 אחוזים באכילת שום וכי השום מונע היצמדות תאי דם הגורמת ליצירת קרישי דם (טסיות הדם). כמות השום הדרושה להשגת מטרה זו גבוהה והשפעתה הכוללת של תמצית שום איננה ידועה (על מטופלים בנוגדי קרישה כגון קומדין להיזהר באכילתה).
 
bottom of page